Ense Kılları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
22 Haziran 2024

Ense Kılları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ense kılları, özellikle erkeklerin baş belasıdır. Bu kıllar, genellikle ilk tıraş olunduğu dönemlerde berberlerin ense bölgesine jilet vurmasından dolayı gürleşmektedir. Saç kestirdikten yaklaşık iki hafta sonra ense kılları tekrar ortaya çıkar ve sanki tıraş olunmamış gibi bir görüntü oluşturur. Ense kıllarından kurtulmak için çeşitli yöntemler uygulanabilir. İki haftada bir berbere gidilip, jilet ya da makine ile kestirilebilirler. Daha etkili yöntemler arayanlar ağda yaptırabilirler; ancak bu yöntem biraz acı verici olabilir. En etkili yöntem ise şüphesiz lazer epilasyondur. Altı ya da yedi seansta %90 oranında azalma görülmektedir. Çünkü tüyler koyu olduğu için daha etkili ve hızlı sonuç alınabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, lazer cihazının vurduğu noktada aktif olmayan tüylerin de canlanma olasılığıdır. Eğer tedavi yarıda bırakılırsa, daha çok tüy ile karşılaşabilirsiniz, bu nedenle tedaviye devam edilmelidir.

Alternatif Çözümler

Ense kıllarını uzatarak örgü örmek veya farklı renklere boyamak da farklı bir saç modeli ortaya çıkarabilir. Ense kıllarının ortadan bir kısmını aldırarak, yanları uzatıp marjinal bir saç yapısına kavuşabilirsiniz. Bu da beğenmediğimiz ense kıllarının faydalı olabilecek bir yönüdür. Bayanlarda ise saçlar genellikle uzun olduğu için böyle bir sıkıntı yoktur. Ancak saçlarını topladıkları zaman ense kılları hemen ortaya çıkar. Sarışın bayanlarda bu durum o kadar dikkat çekmezken, esmer bayanlarda rahatsız edici olabilir. Bu durumda, iğneli epilasyon ile tamamen ense kıllarından kurtulabilirler. Ayrıca, erkek saç modeli tercih eden bayanlar da bu modeli yaparken gerekli tedbirleri almışlardır. Özellikle çocuklarıyla berbere giden anne babalara, çocukların enselerine jiletle müdahale edilmemesini tavsiye ederim.

Ense Kıllarının Doğal Yapısı

Ense kılları aslında saç yapımızın bir parçasıdır. Sadece saça göre fazla uzamadığı için kıvrımlı bir hal alır. Erkekler bazen kendi aralarında ense kılları uzadığında "merinos koyunu" gibi olmuşsun derler. Kadınlar ise erkeklere göre daha bakımlı oldukları için bu bölgeye daha erken müdahale ederler. Yazımızı berberlerin saç tıraşı sonrasında klasik bir sorusu ile bitirelim: "Enseyi usturayla mı alayım yoksa makine ile mi?"

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ense Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ense Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ensede Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Ensede Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Ense Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Ense Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Ense Kalınlığı

Hamilelikte Ense Kalınlığı

Ense Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ense Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi